Ford powraca do Formuły 1! Partner techniczny Oracle Red Bull Racing w sezonie 2026 i kolejnych

14.02.2023

Po ponad dwóch dekadach Ford wraca do Formuły 1. Legendarny amerykański producent samochodów i Red Bull Powertrains nawiązują długoterminowe strategiczne partnerstwo techniczne, którego celem jest opracowanie hybrydowej jednostki napędowej nowej generacji, przeznaczonej do zastosowania w bolidach Formuły 1 od sezonu 2026.

  • Red Bull Powertrains i Ford współpracują nad rozwojem hybrydowej jednostki napędowej nowej generacji, która będzie od sezonu 2026 do co najmniej 2030 roku napędzać bolidy zespołów Oracle Red Bull Racing i Scuderia AlphaTauri
  • W związku z pogłębieniem przez FIA i F1 koncentracji na zrównoważonych formach rywalizacji w motosporcie i zaawansowanych technologiach hybrydowych, Ford powraca do Formuły 1, kładąc nacisk na pozytywne zmiany wszędzie tam, gdzie bierze udział w startach
  • Ford zapewni wiedzę w obszarach obejmujących technologię ogniw akumulatorowych i silników elektrycznych, a także oprogramowanie i analitykę sterowania zespołem napędowym.

Ford powraca do wyścigów Formuła 1

Red Bull Ford Powertrains, będzie od 2026 do co najmniej 2030 roku dostarczał jednostki napędowe dla zespołów Oracle Red Bull Racing i Scuderia AlphaTauri.

„To początek nowego, emocjonującego rozdziału w historii startów Forda w sportach motorowych, sięgającej czasów wyścigu wygranego przez mojego pradziadka, co kiedyś przyczyniło się do powstania naszej firmy” – powiedział Bill Ford, prezes zarządu. „Ford wraca na szczyty wyścigowej rywalizacji u boku mistrzów świata, Oracle Red Bull Racing, wnosząc na jedną z najbardziej eksponowanych scen sportowych długą tradycję innowacji, zrównoważony rozwój i napędy elektryczne Forda”.

Począwszy od 2023 roku, Ford i Red Bull Powertrains będą pracować nad rozwojem zespołu napędowego, zgodnego z nowymi przepisami technicznymi, obejmującego silnik elektryczny o mocy 350 kW i nowy silnik spalinowy, zdolny do zasilania w pełni zrównoważonymi paliwami. Układ napędowy ma być gotowy do wykorzystania w sezonie 2026.

Powrót Forda do Formuły 1 u boku Red Bull Racing podkreśla kierunek, w którym zmierzamy jako firma – to coraz bardziej zelektryfikowane, programowalne, nowoczesne modele i związane z tym doświadczenia użytkowników – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny, Ford Motor Company. „F1 będzie wyjątkowo skuteczną od strony ekonomicznej platformą wprowadzania innowacji, dzielenia się nowymi ideami i technologiami oraz zaangażowania dziesiątków milionów nowych klientów”.

Ford przekaże wiedzę techniczną we wszystkich dziedzinach, w których może wnieść wartość dodaną w przygotowanie startów mistrzowskiego zespołu. W obszarach wspólnych działań badawczo-rozwojowych znajdą się prace nad doskonaleniem silnika spalinowego oraz kluczowe kierunki przemian, takich technologii jak: ogniwa akumulatorowe, silniki elektryczne, oprogramowanie sterujące jednostką napędową oraz analityka.

„To fantastyczne, że dzięki temu partnerstwu możemy znów powitać Forda w Formule 1” – powiedział Christian Horner, dyrektor i prezes zespołu Oracle Red Bull Racing. „Możliwość skorzystania z doświadczenia producenta oryginalnego wyposażenia (OEM), jakim jest Ford, poprawia naszą pozycję wobec konkurencji. Ford to producent z długą historią w branży motoryzacyjnej, sięgającą wielu pokoleń. Od Jima Clarka przez Ayrtona Sennę i Michaela Schumachera – dziedzictwo tych nazwisk mówi samo za siebie. Dla Red Bull Powertrains dopisanie kolejnego rozdziału tej epopei pod tytułem Red Bull Ford, jest niezwykle emocjonujące. Zostało jeszcze trochę czasu do roku 2026, ale dla nas już zaczyna się praca nad przyszłością i dalszymi przemianami Oracle Red Bull Racing.”

Ford inwestuje 50 mld dolarów w utrzymanie pozycji światowego lidera rewolucji pojazdów elektrycznych. Jest firmą numer 2 wśród producentów pojazdów elektrycznych w USA, korzystającą z sukcesów modeli F-150 Lightning i Mustang Mach-E, a także liderem na wielu rynkach na świecie dzięki popularności modelu E-Transit. Ford pracuje nad zaspokojeniem zwiększonego zapotrzebowania konsumentów i zrealizowaniem w ramach planu Ford+ globalnej rocznej produkcji 600 000 egzemplarzy samochodów elektrycznych do końca tego roku i 2 milionów do końca roku 2026.

Obejrzyj galerię

Poznaj historię udziału Forda w wyścigach Formuły 1.


W 2026 roku Ford będzie jedynym producentem startującym w sportach motorowych od klas podstawowych po Formułę 1. Składa się na to udział w zawodach WEC i IMSA, w tym rywalizacja Mustanga GT3 w 24-godzinnym Le Mans, starty Forda Puma Hybrid Rally1 z M-Sportem w WRC, Baja 1000, gdzie wystawiany jest Ranger Raptor i Bronco oraz zawody NASCAR, NHRA i Supercars, w których rywalizuje Mustang. Ford nadal wykorzystuje aktywność w sportach motorowych do rozwijania dostarczanych klientom innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz oprogramowania i będzie to kontynuował dzięki nowemu partnerstwu w najbardziej prestiżowych zawodach sportowych, z korzyścią dla przyszłych modeli elektrycznych Forda.  „Wkraczamy w nową erę, emocjonującą dla Ford Performance” – powiedział Farley.

„Będziemy rywalizować u boku Red Bull Racing o zwycięstwo w F1, najważniejszej z klas sportów motorowych. Widzowie będą mogli podziwiać najpopularniejsze na świecie sportowe coupe, Mustanga, ścigającego się od najniższych klas, poprzez australijskie Super Cars, NASCAR, aż po Le Mans. Będziemy wzmacniać naszą pozycję lidera off-roadu w światowych rajdach, zawodach King of Hammers, Baja 100 i wielu innych. Nadal będziemy też dostarczyć światu emocji dzięki tak odjazdowym pojazdom demo, jak SuperVan 4 i Mustang Mach-E 1400.”

Logotypy Forda i RedBull


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje Big Autohandel

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Big Autohandel