Nowy Ford Kuga

04.09.2019

Najbardziej zelektryfikowany pojazd Forda, całkowicie nowa Kuga Titanium, usportowiona Kuga ST‑Line i ekskluzywna Kuga Vignale, zaoferują zaawansowaną gamę hybrydowych układów napędowych umożliwiających niespotykaną dotąd oszczędność paliwa w SUV-ach marki Ford.

Kompleksowa oferta obejmuje hybrydową wersję Plug-In Hybrid, miękką hybrydę EcoBlue Hybrid, w pełni hybrydowego Hybrid, a także bardziej tradycyjne układy napędowe z 2-litrowym silnikiem EcoBlue, 1,5‑litrowym silnikiem EcoBlue i 1,5‑litrowym silnikiem EcoBoost. Towarzyszy im nowa, inteligentna ośmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów.

Kuga jest najlepiej sprzedającym się SUVem Forda w Europie i trzecim najlepiej sprzedającym się samochodem Forda na tym kontynencie, ustępując miejsca tylko modelom Fiesta i Focus. W 2018 roku klienci zakupili 153 800 sztuk modelu Kuga, przyczyniając się do wzrostu sprzedaży fordowskich SUV-ów o ponad 19% tylko w ubiegłym roku.

Zupełnie nowy Ford Kuga oferuje jeszcze więcej intuicyjnej wygody i funkcji wspomagających kierowcę, by jego użytkownicy mogli efektywniej korzystać z zalet łączności ze światem w czasie podróży. Zaawansowane rozwiązania obejmują wbudowany modem FordPass Connect, stanowisko bezprzewodowego ładowania telefonów oraz system informacyjno-rozrywkowy Ford SYNC 3 wspierany przez 8‑calowy centralny ekran dotykowy. Wysokiej klasy system audio B&O zapewnia świetną jakość dźwięku, a pierwszy na rynku zestaw wskaźników „true color” o przekątnej 12,3 cala jest bardziej przejrzysty, intuicyjny i łatwiejszy w odczycie.

Nowy system Stop&Go, rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości i centrowanie na pasie ruchu ułatwiają kierowcom jazdę zarówno w miejskich korkach, jak i na autostradach, pozwalając na mniej stresujące podróże, niż kiedykolwiek wcześniej, w czym pomagają też reflektory doświetlające zakręty, co pozwala kierowcom lepiej widzieć w ciemności. Wyświetlacz przezierny pozwala kierowcy widzieć drogę przez cały czas, a aktywny asystent parkowania  umożliwia w pełni zautomatyzowane manewry parkowania za naciśnięciem jednego przycisku.

„Nowa Kuga jest najlepszym przykładem podejścia Forda do projektowania zorientowanego na człowieka. Opracowany w ścisłej współpracy z klientami SUV oferuje charakterystyczny styl, bezprecedensowy wybór układów napędowych, najwyższy komfort i zaawansowane rozwiązania techniczne, które ułatwiają życie właścicielowi wewnątrz i na zewnątrz samochodu.” - powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.

Nowy Ford Kuga, to już trzecia generacja SUVów średniej wielkości przeznaczonych dla klientów w Europie, od czasu wprowadzenia tego modelu na rynek w 2008 roku. Od  tego czasu Ford sprzedał w Europie 1 milion egzemplarzy modelu Kuga.


Zaprojektowany przez klientów

Nowy Ford Kuga jest pierwszym SUV-em opartym na nowej globalnej architekturze C2 Forda, która pozwoliła udoskonalić aerodynamikę służącą oszczędności paliwa i umożliwiła redukcję masy w stosunku do modelu poprzedniej generacji o 90 kg odnosząc porównanie do analogicznych wariantów układu napędowego. Ponadto nowa architektura ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w razie wypadku, zapewnia o 10% większą sztywność skrętną, co wpływa pozytywnie na dynamikę i wyrafinowanie jazdy, tworzy więcej przestrzeni we wnętrzu w modelach Forda średniej wielkości, jednocześnie umożliwiając ekspresyjny i dynamiczny design.

Kuga prezentuje nową, wyróżniającą się stylistykę nadwozia łączącą wyrazistość formy z jej prostotą i świetnymi proporcjami. Bardziej opływowa sylwetka osadzona jest na większym rozstawie osi, co zapewnia lepszą jakość jazdy i wyższą stabilność. Samochód ma dłuższą maskę, większy kąt nachylenia tylnej szyby i niżej biegnącą linię dachu. Rezultatem jest wygląd nawiązujący do zalet samochodu: więcej energii zwinności i uniwersalności, niż kiedykolwiek wcześniej.

Starannie skomponowana oferta obejmuje zróżnicowane wersje Vignale, ST-Line i Titanium, z których każda ma wyjątkowy charakter odzwierciedlający różne osobowości klientów. Oprócz nowoczesności i asertywności stylu, wersja Titanium imponuje bogatym wyposażeniem i jakością. Najważniejsze wyróżniki, to sportowa osłona pod przednim zderzakiem, tylny dyfuzor, a także światła do jazdy dziennej LED i standardowe 17-calowe lub opcjonalne 18 – i 19-calowe obręcze kół z lekkich stopów.

Ekskluzywna wersja Vignale zachęca jeszcze bogatszym wyposażeniem i starannym wykonaniem podkreślonym specjalnymi akcentami Vignale, w tym wykończeniem relingów dachowych, zderzaków i nakładek progowych w kolorze satynowanego aluminium, a także wyjątkowym, eleganckim projektom przedniego i tylnego zderzaka. Z przodu umieszczono charakterystyczną chromowaną kratkę wlotu powietrza Vignale, a z tyłu znalazły się podwójne końcówki układu wydechowego. Vignale osadzono na standardowych 18-calowych, lub na opcjonalnych 19-calowych czy 20-calowych obręczach kół z lekkich stopów. Fotele obszyte skórą Windsor z ekskluzywnym sześciokątnym wzorem Vignale, podgrzewana, obszyta skórą kierownica i welurowe dywaniki premium jednoznacznie definiują styl wnętrza.

Wyrazisty styl wersji ST-Line inspirowany jest modelami Ford Performance. Wyróżniają go zderzaki i listwy boczne w sportowej stylistyce, w połączeniu z przednim wlotem powietrza i osłoną pod zderzakiem, tylnym dyfuzorem i relingami dachowymi wykończonymi w kolorze czarnym. Duży tylny spojler, standardowe 18‑calowe lub opcjonalne 19-calowe obręcze kół i podwójny sportowy wydech dodają sportowego charakteru. We wnętrzu ciemnej podsufitce towarzyszą fotele ST-Line z kontrastowymi czerwonymi przeszyciami, aluminiowe pedały, spłaszczona u dołu kierownica i dywaniki ST-Line, a także nakładki progowe odzwierciedlają osobowość właściciela, ceniącego osiągi swojego samochodu.

„Klienci powiedzieli nam, że przydałaby jej się bardziej emocjonalna stylizacja, więc projektując nową generację nie ograniczaliśmy inwencji twórzczej naszych stylistów.  Wizualnie sylwetka stała się bardziej opływowa, niższa i szersza – aż przyjemnie na nią patrzeć.” – twierdzi Amko Leenarts, dyrektor działu projektów, Ford of Europe. „Przestrzeń nowego wnętrza to sanktuarium, zaprojektowane z myślą o ułatwieniu codziennego życia. Harmonijną, pełną powietrza przestrzeń wypełniliśmy materiałami klasy premium, wykończyliśmy z rzemieślniczą precyzją i wyposażyliśmy w najnowsza technikę.”

Nowy Ford Kuga dostępny jest w 12 kolorach nadwozia, w tym w metalizowanych Diffused Silver i Sedona Orange. Blue Panther, to nowy lakier, oferowany wyłącznie w wersji Vignale, któremu towarzyszą trójwarstwowe lakiery premium Lucid Red i perłowy Star White.


Różnorodność układów napędowych

Po ogłoszeniu przez Forda na początku tego roku, że każdy z modeli Forda, poczynając od nowego Focusa otrzyma wersję ze zelektryfikowanym układem napędowym, nowa Kuga stanie się pierwszym pojazdem Forda, oferowanym z systemem hybrydowym ładowanym z gniazdka, systemem miękkiej hybrydy i pełnym hybrydowym układem napędowym.

 

Kuga Plug-In Hybrid: wersja dostępna od premiery modelu zapewnia zasięg jazdy i swobodę oferowaną przez tradycyjny silnik spalinowy, dodając do tego sprawność i płynność działania elektrycznego układu napędowego.

Architektura z dwoma źródłami mocy łączy 2,5-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy pracujący w cyklu Atkinsona, silnik elektryczny pracujący też jako generator prądu oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności 14,4 kWh, zapewniając łącznie moc maksymalną 225 KM. Pierwsza ładowana z zewnętrznego źródła hybryda Forda w Europie zapewnia czysto elektryczny zasięg jazdy przekraczający 50 km, szacunkowo Kuga Plug-In Hybrid będzie w warunkach testowych zużywać od 1,2 litra benzyny na 100 km, a zmierzona w tych warunkach emisja CO2 wyniesie od 29 g/km*.

Akumulator trakcyjny można naładować korzystając z gniazda zamontowanego na przednim błotniku, będzie on też automatycznie doładowywany w czasie jazdy za pomocą techniki ładowania regeneracyjnego, czyli odzyskiwania energii kinetycznej normalnie wytracanej podczas hamowania. Przewiduje się, że pełne naładowanie akumulatora z zewnętrznego źródła zasilania 230 V zajmie około 4 godzin.

Kierowca może decydować, kiedy i jak korzystać z zasilania akumulatorowego, dokonując wyboru jednego z trybów jazdy: EV Auto, EV Now, EV Later i EV Charge. Gdy akumulator osiągnie minimalny stan naładowania, Kuga automatycznie powraca do trybu EV Auto, wspomagając silnik benzynowy silnikiem elektrycznym z wykorzystaniem odzyskanej energii w celu optymalizacji zużycia paliwa. 


Kuga EcoBlue Hybrid: samochód, w którym 2‑litrowy wysokoprężny silnik EcoBlue o mocy 150 KM otrzymuje wsparcie elektryczne zapewniające mu jeszcze większą oszczędność paliwa. W układzie miękkiej hybrydy , standardowy alternator został zastąpiony rozrusznikiem/generatorem (BISG), napędzanym paskiem, który umożliwia odzyskiwanie energii podczas wytracania prędkości i wykorzystanie jej do ładowania zestawu chłodzonych powietrzem akumulatorów litowo-jonowych o napięciu znamionowym 48 V. BISG działa również jako silnik elektryczny wykorzystujący zmagazynowaną w akumulatorach energię, by zapewnić wspomaganie momentu obrotowego silnika podczas normalnej jazdy i przyspieszenia, a także do zasilania elektrycznego osprzętu pojazdu.

48-woltowy system elektryczny umożliwia również wykorzystanie całkowicie nowej wersji systemu Auto Start-Stop w większej liczbie sytuacji, co zapewnia dodatkowe oszczędności paliwa, przyczyniając się do uzyskania emisji CO2 szacunkowo od 132 g/km i zużycia paliwa od 5,0 l/100km.


Kuga Hybrid: samochód wykorzystuje w pełni hybrydowy układ napędowy z automatycznym ładowaniem regeneracyjnym, co umożliwia jazdę z napędem czysto elektrycznym. Układ zawiera 2,5-litrowy silnik benzynowy pracujący w obiegu Atkinsona, silnik elektryczny; generator; akumulator litowo-jonowy oraz opracowaną przez Forda automatyczną skrzynię biegów łączącą oba źródła mocy. Wersja Hybrid będzie dostępna w drugiej połowie 2020 roku. Oprócz napędu na przednie koła dostępna będzie opcja inteligentnego napędu na wszystkie koła. Szacuje się, że emisja CO2 wyniesie od 130 g/km, a zużycie paliwa zacznie się od 5,6 l/100km.

Nabywcy nowej Kugi mogą przebierać w całej gamie zaawansowanych silników benzynowych EcoBoost i wysokoprężnych EcoBlue, zapewniających zoptymalizowaną moc i wyrafinowaną pracę oraz spełniających najnowsze, rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6.2 według światowej zharmonizowanej procedury testowania lekkich pojazdów samochodowych (WLTP).

Układy napędowe są standardowo wyposażone w system Auto Start-Stop w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji. Do wyboru są precyzyjne sześciobiegowe przekładnie manualne i nowe ośmiobiegowe przekładnie automatyczne czyniące jazdę samochodem jeszcze łatwiejszą.


Kuga EcoBlue: według założeń silnik 2.0 EcoBlue o mocy 190 KM zapewni zużycie paliwa od 5,7 l/100km i emisję CO2 od 150 g/km.‑ Ograniczenie zużycia paliwa uzyskano tu dzięki zintegrowanemu układowi dolotowemu oraz przy pomocy turbosprężarki o niskiej bezwładności.

Wysokociśnieniowy układ wtrysku paliwa charakteryzuje się krótszym czasem reakcji, cichszą pracą i precyzyjniejszym odmierzaniem dawki. Standardowy katalizator selektywnej redukcji końcowego oczyszczenia spalin wpływa na obniżenie emisji związków azotu. Inne innowacje silnika 2.0 EcoBlue ograniczające straty tarcia:

10-milimetrowe odsadzenie mechanizmu korbowego, które minimalizuje obciążenia boczne tłoków, zmniejszając siły tarcia o ścianki cylindrów,

Stalowe tłoki, dzięki czemu dokonano optymalizacji wymiarów i zapewniono mniejsze ich zmiany w wyniku rozszerzalności termicznej,

Zminimalizowane średnice łożysk wału korbowego,

Konstrukcja "pasek w oleju" dla pasków wałków rozrządu i pompy oleju.

1,5-litrowy silnik EcoBlue oferowany jest w wersji o mocy 120 KM i przewiduje się, że zapewni on zużycie paliwa od 4,8 l/100 km i emisję CO2 od 127 g/km. W uzyskaniu takich wyników pomogą innowacyjne rozwiązania, w tym wymienione poniżej.

 • Niskociśnieniowy układ recyrkulacji spalin w połączeniu z chłodzonym cieczą intercoolerem, w celu uzyskania bardziej wydajnego spalania i zredukowania emisji spalin,
 • Zintegrowany kolektor dolotowy optymalizujący proces „oddychania” silnika,
 • Turbosprężarka o niskiej bezwładności, co zapewnia szybsze i łatwiejsze do kontrolowania reakcje turbosprężarki, do budowy której wykorzystano materiały odporne na wysokie temperatury, stosowane zwykle w silnikach rakietowych,
 • Wysokociśnieniowy układ wtrysku paliwa charakteryzuje się krótszym czasem reakcji, cichszą pracą i precyzyjniejszym odmierzaniem dawki.


Kuga EcoBoost:  1,5-litrowy silnik EcoBoost jest oferowany w wersjach 120 KM i 150 KM, według szacunków będzie on pozwalał na uzyskanie zużycia paliwa od 6,5 l/100km i emisji CO2 od 149 g/km. Pomoże w tym zastosowanie pierwszego w branży systemu dezaktywacji cylindra w silniku trzycylindrowym. System automatycznie zatrzymuje podawanie paliwa i pracę zaworów jednego z cylindrów silnika w warunkach, w których pełna pojemność skokowa nie jest potrzebna, na przykład podczas jazdy wybiegiem lub jazdy z niewielkim zapotrzebowaniem na moc. Jeden z cylindrów może zostać dezaktywowany lub ponownie włączony do pracy w czasie 14 milisekund, czyli 20 razy szybciej niż trwa mrugnięcie okiem, bez żadnych kompromisów pod względem osiągów, czy jakości pracy silnika.

Wykorzystano również najważniejsze rozwiązania z pakietu EcoBoost, w tym zaawansowane turbodoładowanie, wysokociśnieniowy bezpośredni wtrysk paliwa i układ zmiennych faz rozrządu zaworów ssących i wydechowych. Emisję cząstek stałych ograniczono stosując standardową technikę filtracji gazów. Inne ważne rozwiązania techniczne, to między innymi:

 • Nowe połączenie wtrysku paliwa do kolektora i bezpośredniego wtrysku paliwa, co zapewnia wysoką moc i szybkość reakcji, a także większą oszczędność paliwa, ze szczególnym ograniczeniem jego zużycia przy niewielkich obciążeniach silnika,
 • Trzycylindrowa konstrukcja o niskim tarciu wewnętrznym, zapewnia wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach,
 • Zintegrowany kolektor wydechowy pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa, przyspieszając osiągnięcie przez silnik optymalnej temperatury i przyspiesza reakcje silnika minimalizując odległości, jakie muszą pokonać gazy wydechowe między cylindrami a turbosprężarką,
 • Całkowicie aluminiowa konstrukcja pozwala na redukcję masy.

Nowa szybko działająca ośmiostopniowa przekładnia automatyczna została zaprojektowana tak, by jeszcze bardziej obniżyć zużycie paliwa i zapewnić wysokie osiągi. Przekładnia dostępna z silnikami EcoBlue 1,5 l, 120 KM oraz EcoBlue 2,0 l o mocy 190 KM, dysponuje następującymi funkcjami:

 • Adaptacyjne mapy zmiany biegów, dobierane na podstawie oceny indywidualnego stylu jazdy, aby zoptymalizować momenty zmiany biegów. System może identyfikować sytuacje takie jak wjeżdżanie na wzniesienia i zjazdy ze wzniesień oraz szybkie pokonywanie zakrętów i odpowiednio dostosowywać zmiany biegów, aby zapewnić bardziej stabilną, pasjonującą i wyrafinowaną jazdę.
 • Kontrola adaptacyjnej zmiany biegów, która bierze pod uwagę informacje o pojeździe i środowisku ruchu, aby odpowiednio dostosować ciśnienia sprzęgieł w celu zapewnienia płynnej zmiany biegów. Ten sam system może również dostosować płynność zmiany biegów do stylu jazdy.

2-litrowy silnik EcoBlue nowego Forda Kugi dysponujący mocą 190 KM jest połączony z inteligentnym napędem na wszystkie koła. W silniku zoptymalizowano moment obrotowy w dolnym zakresie prędkości silnika, obniżono hałas i drgania zapewniając wysoką jakość pracy jednostki napędowej, uzyskano też charakterystykę gwarantującą płynne i liniowe przyspieszenia przyczyniające się do poprawy komfortu jazdy.

„Jedno rozwiązanie nie zadowoli wszystkich, dlatego opracowaliśmy zniuansowaną ofertę układów napędowych dostępnych w nowym Fordzie Kuga, co pomoże klientom znaleźć odpowiednie dla ich stylu życia rozwiązanie. Tak szeroka oferta będzie także wspierać nabywców SUVów, ułatwiając im przejście na zelektryfikowany styl życia bez rezygnowania z tego, co przyjemne.” - powiedział Joerg Beyer, dyrektor wykonawczy działu konstrukcyjnego,  Ford of Europe. „Kuga jest pierwszym modelem Forda, który skorzystał z pełnej gamy zaawansowanych rozwiązań hybrydowych układów napędowych Forda.”

Kuga oferuje również po raz pierwszy system wyboru trybu jazdy, co umożliwia kierowcy zmianę sposobu reakcji przepustnicy, siły wspomagania kierownicy i czułości systemu kontroli trakcji, a także punktów zmian biegów dla modeli z przekładnią automatyczną, by dopasować reakcje pojazdu i jego osiągi do różnych scenariuszy jazdy.

Oprócz trybów Normal, Sport i Eco wprowadzono tryb Slippery zapewniający kierowcy większą kontrolę nad samochodem na nawierzchniach o zmniejszonej przyczepności, takich jak śnieg i lód. Tryb Deep Snow/Sand (głęboki śnieg/piasek) pomaga utrzymać pojazd w ruchu na miękkich, odkształcalnych nawierzchniach. 

Nowa Kuga ułatwia holowanie wszystkich rodzajów przyczep, od małych przyczepek po duże przyczepy mieszkalne, a to dzięki użyciu dwóch innowacyjnych rozwiązań wspierających holowanie. Maksymalna masa holowanej przyczepy zależy od wybranej konfiguracji układu napędowego i może sięgać 2250 kg. Sterowany elektrycznie chowany hak holowniczy można obsługiwać za pomocą wygodnie umieszczonego przycisku w przestrzeni bagażowej. Jedno naciśnięcie przycisku wystarczy, by hak wysunął się z pozycji ukrytej pod pojazdem. Kolejne naciśnięcie przycisku powoduje, że hak automatyczne “znika” pod samochodem. Ponadto dostępny jest demontowany ręcznie hak holowniczy, który można łatwo zainstalować przed holowaniem. Gdy hak nie jest używany, jego zewnętrzna część może być przechowywana w bagażniku.


Komfort, przestronność i elastyczność

Komfort, przestronność i elastyczność są kluczowe dla uzyskania bardziej wyrafinowanych wrażeń kierowcy i pasażerów samochodu, który zapewnia wiodącą w swojej klasie przestronność w drugim rzędzie siedzeń. Nowa Kuga jest o 44 mm szersza i o 89 mm dłuższa, niż poprzedni model, natomiast rozstaw osi zwiększył się o 20 mm. We wnętrzu przekłada się to na 43 mm więcej miejsca na wysokości ramion i 57 mm więcej miejsca na wysokości bioder na przednich fotelach w porównaniu z poprzednim modelem. Pasażerowie z tyłu skorzystają z o 20 mm większej szerokości na wysokości ramion i o 36 mm większej szerokości wnętrza na wysokości bioder. Pomimo spadku całkowitej wysokości o 20 mm w porównaniu do poprzedniego modelu, nowa Kuga oferuje o 13 mm więcej miejsca nad głowami dla pasażerów na przednich siedzeniach i aż o 35 mm więcej przestrzeni nad głowami pasażerów podróżujących z tyłu.

Dla pasażerów podróżujących z tyłu po raz pierwszy dostępne są podgrzewane siedzenia zewnętrzne, a cały drugi rząd siedzeń można przesunąć do tyłu, aby uzyskać najlepszą w tej klasie długość przestrzeni na nogi wynoszącą 1 035 mm, można też tylny rząd siedzeń przesunąć do przodu, by powiększyć bagażnik o 67 litrów. Funkcja zdalnego składania siedzeń umożliwia łatwe złożenie drugiego rzędu foteli.

W bagażniku umieszczono dwustronną (odwracalną) matę bagażnika z wysokiej jakości welurem z jednej strony, co zapewnia doskonały wygląd, oraz wytrzymałą i solidną gumową powierzchnią z drugiej strony, by zapobiec zanieczyszczeniu wnętrza mokrym lub brudnym sprzętem sportowym.

Przestronne, praktyczne i dobrze skomunikowane ze światem wnętrze nowej Kugi oferuje innowacyjne rozwiązania techniczne oraz zaawansowane funkcje zapewniające komfort i wygodę podróży, które pozwalają temu samochodowi bezproblemowo dopasować się do stylu życia swojego właściciela.

Po raz pierwszy Kuga dysponuje systemem FordPass Connect z modemem pokładowym, co sprawia, że samochód staje się mobilnym punktem dostępowym Wi-Fi, gwarantującym łączność bezprzewodową nawet 10 urządzeń. Oprócz pomagania kierowcom w planowaniu szybszych, mniej stresujących podróży dzięki aktualizacjom ruchu w czasie rzeczywistym dla systemu nawigacji i umożliwieniu pasażerom pobierania treści multimedialnych w czasie jazdy, FordPass Connect oferuje szereg wygodnych funkcji za pośrednictwem aplikacji mobilnej FordPass, a w tym:

 • Lokalizator pojazdu, pomagający właścicielowi znaleźć samochód na rozległych parkingach w centrach handlowych,
 • Status pojazdu, do sprawdzania poziomu paliwa, stanu alarmu, przebiegu do wymiany oleju i wielu innych parametrów,
 • Blokowanie i odblokowywanie zamków drzwi pozwalające na zdalne umożliwienie dostępu do Kugi,
 • Zdalny rozruch, w wersjach z ośmiobiegową przekładnią automatyczną,**
 • Funkcja eCall, która automatycznie wybiera połączenie ze służbami ratunkowymi w razie poważnego wypadku i umożliwia osobom w samochodzie nawiązanie bezpośredniego połączenia ze służbami ratunkowymi, za naciśnięciem przycisku SOS na konsoli umieszczonej w podsufitce.

Aplikacja pozwala także kierowcom pozostać w kontakcie ze światem w czasie jazdy i zapomnieć o plątaninie kabli na konsoli środkowej, a nowe miejsce do indukcyjnego ładowania pod deską rozdzielczą umożliwia łatwe ładowanie kompatybilnych smartfonów. System ładowania automatycznie wykrywa kompatybilne urządzenie i rozpoczyna jego ładowanie.

Podczas ładowania indukcyjnego urządzenia mogą pozostać podłączone przez Bluetooth do fordowskiego systemu łączności i rozrywki SYNC 3, obsługiwanego przez 8-calowy kolorowy ekran dotykowy, również komendami gestów szczypania i przesuwania. System Ford SYNC 3 umożliwia kierowcom sterowanie za pomocą prostych poleceń głosowych funkcjami audio, nawigacją i klimatyzacją oraz podłączonymi smartfonami. System jest kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto™ i nie wymaga to dodatkowych opłat.

Nowy zestaw konfigurowalnych wskaźników LCD o przekątnej 12,3 cala jest pierwszym w branży, w którym zastosowano technologię swobodnego formowania, umożliwiającą wygięcie górnych krawędzi w celu płynnego wkomponowania modułu w deskę rozdzielczą. Panel o swobodnie dobieranych kształtach zawiera obwody wbudowane w wyświetlacz, umożliwiając projektantom nadanie mu kształtów wykraczających poza tradycyjną prostokątną formę.

Dodatkowo 24‑bitowy zestaw wskaźników „true color” wyświetla szczegółowe, bardziej intuicyjne obrazy i ikony w pełnym spektrum kolorów, dzięki czemu stają się jaśniejsze, mniej męczące dla oczu i łatwiejsze do odczytania.

Nowy system audio B&O pozwoli pasażerom uzyskać najlepszą jakość odtwarzania z muzyki przesyłanej strumieniowo przez FordPass Connect lub przez smartfony. Potężny 575-watowy 10-głośnikowy system wyposażony jest w zewnętrznie połączony subwoofer, który gwarantuje czystość brzmienia basów, a położenie głośników wysokotonowych w desce rozdzielczej zostało zoptymalizowane, aby uzyskać szerszą scenę dźwiękową na poziomie siedzeń, zapewniając wspaniałe wrażenia dźwiękowe na wszystkich miejscach w samochodzie. Wielopoziomowe statyczne i dynamiczne korygowanie dźwięku zapewnia utrzymanie wrażeń słuchowych niezależnie od warunków jazdy.

Dostęp do przestrzeni ładunkowej z dłońmi pełnymi toreb, lub z dzieckiem na rękach jest łatwiejszy dzięki zastosowaniu bezdotykowej techniki otwierania drzwi bagażnika, umożliwiającej ich otwieranie za pomocą prostego ruchu stopy pod tylnym zderzakiem.

Inżynierowie rozwiązali problem przewozu zdemontowanej rolety bagażnika. Mieści się ona idealnie pod nową regulowaną podłogą bagażnika i jest łatwiejsza do demontażu.

Komfort podróżowania poprawiono dzięki zastosowaniu systemu aktywnej redukcji hałasów, wykorzystującego trzy precyzyjnie rozmieszczone w kabinie mikrofony monitorujące hałasy przedostające się z silnika do wnętrza. System kieruje następnie fale dźwiękowe w przeciwfazie generowane przez głośniki systemu audio, aby wyeliminować niepożądane dźwięki silnika i układu przeniesienia napędu. Rozwiązanie to jest wyposażeniem standardowym w Kuga Plug-In Hybrid Vignale, Kuga EcoBlue Hybrid i Kuga 2,0 EcoBlue Vignale, przyczyniając się do uzyskania wyciszenia wnętrza na nowym poziomie.


Technika budująca zaufanie

Nowa Kuga dodatkowo wzbogaca wrażenia z jazdy samochodem SUV dzięki zaawansowanemu zestawowi systemów wspomagających kierowcę, zaprojektowanych w celu zapewnienia prowadzącemu samochód pewności siebie za kierownicą i pomagania mu w utrzymaniu koncentracji podczas jazdy.

Wyrafinowany system Ford Co-Pilot360 składa się z rozwiązań zwiększających poziom ochrony, poprawiających prowadzenie pojazdu i ułatwiających parkowanie, a także sprawiających, że każda podróż będzie bardziej komfortowa, mniej stresująca i bezpieczniejsza.

Debiutujący w samochodzie Forda nowy system utrzymywania na pasie ruchu z asystentem martwego pola lusterek zewnętrznych łączy system informacji o obiektach w martwym polu lusterek (BLIS) z systemem utrzymywania pasa ruchu w celu monitorowania martwego pola widzenia kierowcy. Jeśli kierowca sygnalizuje zmianę pasa lub system “wyczuwa” zmianę pasa ruchu, a od tyłu zbliża się pojazd znajdujący się w martwym polu lusterek, co potencjalnie może prowadzić do kolizji, system aplikuje moment obracający kierownicę, aby ostrzec kierowcę i skłonić do rezygnacji z manewru zmiany pasa ruchu.

Ponadto ulepszony system asystenta zapobiegania kolizjom z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów będzie oferował kolejną, nową funkcję, która może automatycznie włączać hamulce w celu uniknięcia lub złagodzenia skutków wypadków, jeśli samochód skręcając przecina drogę nadjeżdżających pojazdów, a system wykrywa niebezpieczeństwo kolizji.

Adaptacyjny tempomat (ACC) wzbogacony o system Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości i system utrzymania na pasie ruchu, pozwala utrzymać bezpieczną odległość od pojazdów jadących z przodu. System pomaga również zredukować stres podczas długich podróży, utrzymując pojazd na środku pasa ruchu, potrafi też dostosować prędkość pojazdu do obowiązujących w danym miejscu ograniczeń, monitorując znaki drogowe umieszczone przy drodze i nad drogą. Jest to dodatek do informacji dostarczanych z pokładowego systemu nawigacji.

System utrzymywania samochodu na pasie ruchu monitoruje oznakowanie poziome na drodze i może zastosować delikatny, ale odczuwalny moment obrotowy w układzie kierowniczym, aby pomóc kierowcy utrzymać się na środku pasa ruchu za każdym razem, gdy aktywowany jest system ACC. Zaprojektowany, by wspierać kierowców przy prędkościach do 200 km/h, system wysyła też wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia, jeśli wykryje brak rąk kierowcy na kierownicy.

Kuga jest także pierwszym SUV-em Forda dostępnym w Europie, w którym oferowany jest wyświetlacz przezierny (HUD) umożliwiający kierowcy utrzymanie wzroku na drodze poprzez wyświetlanie przydatnych informacji w jego polu widzenia. System jest maksymalnie skuteczny dzięki jednemu z największych pól widzenia wyświetlaczy HUD dostępnych w Europie, wynoszącemu 6 stopni na 2,5 stopnia. System jest również jednym z najjaśniejszych i posiada 16-stopniową regulację, aż do 10 000 kandeli na metr kwadratowy.

Specjalne filtry do wysuwanego poliwęglanowego ekranu sprawiają, że może być odczytany przez użytkowników noszących okulary ze szkłami polaryzacyjnymi. W zależności od specyfikacji pojazdu, konfigurowany wybór wyświetlanych informacji obejmuje prędkość (jedyny parametr, który jest zawsze obecny na wyświetlaczu), rozpoznawane znaki drogowe, ACC; nawigację, wskaźnik zmiany biegów, system rozrywkowy i powiadomienia awaryjne.

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach z funkcją ostrzegania przed pojazdami na drodze poprzecznej ostrzega kierowców wycofujących samochód z miejsca parkingowego o nadjeżdżających pojazdach, mogących znaleźć się na kursie kolizyjnym. System może włączyć hamulce, by uniknąć lub złagodzić skutki kolizji, jeśli kierowca nie zareaguje na wcześniejsze ostrzeżenia.

Stop & Go pozwala systemowi ACC doprowadzić pojazd do całkowitego zatrzymania w ruchu wymagającym zatrzymywania się i ruszania, wykorzystując do 50 procent całkowitej dostępnej siły hamowania. Pozwala też automatycznie ruszyć za poprzedzającym samochodem, jeśli czas zatrzymania był krótszy, niż 3 sekundy. Jeśli czas zatrzymania przekracza 3 sekundy, kierowca może nacisnąć przycisk umieszczony na kierownicy lub delikatnie nacisnąć pedał przyspieszenia.

System wspomagający parkowanie zapewnia w pełni zautomatyzowane manewry przy parkowaniu równoległym lub prostopadłym, dostępne za naciśnięciem jednego przycisku. Przy systemie elektronicznie sterowanej zmiany biegów nowej ośmiostopniowej przekładni automatycznej, system identyfikuje odpowiednie miejsca parkingowe, a kierowca może sterować ruchem pojazdu, wybierając położenie neutralne przekładni i przytrzymując przycisk umieszczony w konsoli centralnej.

Pojazd automatycznie wybiera odpowiedni bieg do przodu lub do tyłu, steruje przepustnicą i hamowaniem, a także układem kierowniczym i jest w stanie zaparkować w przestrzeniach o długości o 92 centymetry większej niż samochód i na nachyleniach do 12 procent, przy prędkościach do 4 km/h, kończąc manewry przełączeniem przekładni w tryb parkingowy. System może również pomóc kierowcy w wyprowadzeniu samochodu z równoległych miejsc parkingowych za pomocą w pełni zautomatyzowanej funkcji wspomagania wyjazdu z parkingu.

Inne rozwiązania zaprojektowane tak, by pomóc kierowcy Kugi w unikaniu wypadków i rozproszenia uwagi obejmują:

 • Zaawansowany system aktywnego unikania zderzenia poprzez ominięcie przeszkody, zaprojektowany do pracy przy prędkościach jazdy w mieście i na autostradzie, wykorzystuje radar i kamerę do wykrywania z wyprzedzeniem wolniej poruszających się lub nieruchomych pojazdów i zapewnia moment skręcający koła, co umożliwia kierowcy ominięcie pojazdu, z którym ryzyko kolizji byłoby wysokie,
 • System utrzymywania w pasie ruchu (Lane-Keeping Aid) aktywnie pomaga kierowcy sprowadzać pojazd na środek pasa ruchu, delikatnie skręcając kierownicę we właściwą stronę,
 • Szerokokątne kamery z przodu i z tyłu zapewniające widok przed i za pojazdem o szerokości poziomej prawie 180 stopni, co umożliwia przegląd sytuacji za samochodem podczas wycofywania z miejsca parkingowego lub z podjazdu przed domem,
 • Ostrzeżenie o wjeżdżaniu na drogę jednokierunkową „pod prąd” używa kamery zamontowanej za przednią szybą i korzysta z informacji systemu nawigacji w samochodzie, aby zapewnić kierowcy dźwiękowe i wizualne ostrzeżenia podczas jazdy przez dwa znaki "zakaz wjazdu" na wjazdach na autostrady.

System reflektorów adaptacyjnych z oświetlaniem przewidywanego toru jazdy i doświetlaniem zakrętów w oparciu o znaki drogowe dostosowuje model oświetlenia drogi w celu uzyskania maksymalnej widoczności jeszcze przed wejściem w zakręt, dojechaniem do skrzyżowania lub ronda.

System wykorzystuje kamerę skierowaną do przodu do monitorowania oznaczeń pasa ruchu z zasięgiem do 65 metrów, umożliwiając odchylenie światła reflektorów w poziomie z wyprzedzeniem poprawiającym widoczności dojazdu do zakrętu, zamiast polegania wyłącznie na obracaniu kierownicą przez kierowcę. Opatentowana przez Forda integracja funkcji odczytywania znaków drogowych w celu optymalizacji oświetlenia drogi umożliwia poszerzenie oświetlanego obszaru na skrzyżowaniach i rondach, co pozwala oświetlić potencjalne zagrożenia, które nie znajdują się bezpośrednio przed samochodem.

Automatyczne światła drogowe zapobiegają nieumyślnemu przypadkowemu oślepianiu innych użytkowników drogi i pozwalają kierowcy widzieć więcej w czasie nocnej jazdy. Są one wspierane przez zaawansowane reflektory wykonane całkowicie w technice LED, które wykorzystują innowacyjną regulowaną konfigurację odbłyśników celem uzyskania większej elastyczności i łagodniejszych, mniej kontrastowych granic oświetlenia.

W razie wypadku, nowy system hamowania po kolizji pomaga zmniejszyć skutki potencjalnej kolizji wtórnej poprzez automatyczne zastosowanie umiarkowanego ciśnienia hamowania po wykryciu pierwszego zderzenia. Spowolnienie pojazdu może potencjalnie zmniejszyć obrażenia u pasażerów i pozwala uniknąć dalszych uszkodzeń pojazdu.


Skontaktuj się z nami dzisiaj, aby uzyskać więcej informacji.

Skontaktuj się z namiUmów się na jazdę próbną

Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje Big Autohandel

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Big Autohandel